Błonnik, zwany również włóknem pokarmowym, to niezwykle istotny składnik odpowiednio zbilansowanej diety. Choć nie dostarcza organizmowi dużej dawki energii, jest niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania. Z tego względu nie można pomijać go w codziennym żywieniu. Jakie wyróżnia się rodzaje błonnika? Jaką funkcję spełnia w organizmie człowieka? Co zawiera dużo błonnika i jakie korzyści wynikają z jego regularnego spożywania? Przeczytaj koniecznie!
Czym jest błonnik pokarmowy?
Błonnik pokarmowy to składnik pochodzenia roślinnego. Należy do grupy węglowodanów nieprzyswajalnych przez organizm człowieka. W przeciwieństwie do innych substancji jest odpory na działanie enzymów trawiennych. Z tego względu jego rola nie polega na dostarczeniu organizmowi niezbędnych składników odżywczych oraz energii. Nie oznacza to, że jest zbędny w codziennej diecie. Gdy zewsząd otacza nas wysoko przetworzona żywność, to właśnie on stoi na straży dobrego samopoczucia, wpływając na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dlatego też warto, abyś wiedział, co ma dużo błonnika, by móc odpowiednio uzupełnić swoją codzienną dietę.
Błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny
Wyróżnia się dwie frakcje błonnika pokarmowego – rozpuszczalny i nierozpuszczalny w wodzie. Rozpuszczalne włókna to przede wszystkim pektyny i gumy, które występują w owocach oraz warzywach korzennych. Wiążą dużą ilość wody, przez co rozciągają ściany żołądka i powodują uczucie sytości. Z kolei nierozpuszczalne składają się z celulozy, hemicelulozy i ligniny. Są niczym szczotka, która oczyszcza cały przewód pokarmowy z zaległych resztek pokarmów. Jeżeli zastanawiasz się, co ma dużo błonnika nierozpuszczalnego w wodzie, w największych ilościach pojawia się on w roślinach strączkowych i kapustnych.
Dlaczego błonnik jest tak ważny w codziennej diecie?
Zanim przejdziemy do tego, co ma w sobie dużo błonnika pokarmowego, warto, abyś poznał jego wpływ na organizm człowieka. Pomimo tego, że nie stanowi źródła energii, spełnia szereg funkcji, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Błonnik pokarmowy przede wszystkim:
- pobudza perystaltykę jelit oraz wspomaga procesy zachodzące w układzie trawiennym;
- reguluje poziom cukru we krwi;
- wspomaga metabolizm;
- obniża poziom cholesterolu we krwi;
- wspomaga wydzielanie soków trawiennych;
- zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego oraz żołądka;
- oczyszcza organizm ze szkodliwych dla zdrowia toksyn;
- poprawia kondycję skóry, włosów oraz paznokci.
Co ma dużo błonnika pokarmowego?
Powodów, dla których warto spożywać dużą ilość błonnika, jest wiele. Dlatego powinieneś wiedzieć, które produkty warto wprowadzić do swojej codziennej diety. Co ma w sobie dużo błonnika pokarmowego?
Nasiona zbóż, pestki oraz orzechy – cenne źródło błonnika
Bogatym źródłem błonnika są nasiona zbóż. Aby dostarczyć swojemu organizmowi jak największą jego ilość, spożywaj przede wszystkim zboża nieoczyszczone. Postaw na płatki owsiane, otręby oraz pełnoziarniste pieczywo. Codzienną dietę uzupełnij też o pełnowartościowe kasze, a tradycyjną, białą mąkę zamień na tę, wytworzoną z nieoczyszczonych ziaren zbóż. Jeżeli zastanawiasz się, co ma w sobie dużo błonnika pokarmowego, jego cennym źródłem są również nasiona, pestki i orzechy. Siemię lniane, babka plesznik, pestki słonecznika i dyni, a także orzechy nerkowca, włoskie czy laskowe, to produkty, które powinieneś koniecznie włączyć do swojego żywienia. Wysokiej jakości nasiona, pestki oraz produkty pełnoziarniste bogate w błonnik znajdziesz w ofercie naszego sklepu.
Rośliny strączkowe – sprzymierzeńcy diety bogatej w błonnik
W kwestii tego, co ma w sobie dużo błonnika, rośliny strączkowe, takie jak fasola, bób czy groszek, są niewątpliwie doskonałym źródłem włókna pokarmowego. W 100 gramach produktu może znajdować się nawet kilkanaście gramów błonnika. Dlatego Twoja codzienna dieta powinna koniecznie zawierać ten cenny dla organizmu pokarm. Choć strączki często powodują wzdęcia i niestrawność nie powinieneś z nich całkowicie rezygnować. Odpowiednia obróbka wpłynie na ich lepszą przyswajalność. Wystarczy, że przed przygotowaniem namoczysz je w wodzie przez około 12 godzin. Trawienie strączków poprawi również dodatek przypraw, takich jak majeranek lub koper.
Owoce i warzywa – bogactwo witamin, minerałów i błonnika
Dieta bogata w błonnik powinna zawierać również owoce i warzywa. Zarówno świeże, jak i suszone, są cennym źródłem włókien pokarmowych, witamin oraz składników mineralnych. Co ma w sobie dużo błonnika? W przypadku owoców są to porzeczki, maliny, truskawki, gruszki i jabłka. Pamiętaj, aby owoce spożywać w określonych ilościach, ponieważ zawierają dużo cukru. Z kolei spośród warzyw wybieraj marchewkę, brukselkę, szpinak, brokuły, czy też kapustę.
Właściwości błonnika sprawiają, że jest on niezwykle ważnym składnikiem w codziennej diecie. Jego regularne spożywanie może uchronić Cię przed wieloma groźnymi chorobami i schorzeniami. Warto więc wprowadzić go do swojego żywienia, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem przez cały czas.