Syrop klonowy
Syrop klonowy to bardzo popularny produkt, który ma wielbicieli na całym świecie. Ma niezwykłe walory smakowe, które nie sposób pomylić z niczym innym. Posiada również pewne właściwości prozdrowotne, dlatego też wiele osób po niego sięga.
Jak powstaje syrop klonowy?
Syrop ten jest produkowany głównie w Kanadzie oraz w Stanach Zjednoczonych. Często określa się go mianem kanadyjskiego płynnego złota. Niegdyś wytwarzali go Indianie, którzy najpierw pozyskiwali słodki sok, a później zagęszczali go stosując naturalne procesy, takie jak zamarzanie i parowanie. Dziś syrop klonowy również jest produkowany w ekologiczny sposób – bez użycia środków chemicznych. Pozyskiwanie soku klonowego polega na wwierceniu się w pień klonu i umieszczeniu w otworze specjalnego kraniku. Następnie płyn odparowuje się do momentu uzyskania bardzo gęstego i słodkiego syropu. Warto zauważyć, że klon cukrowy, z którego można uzyskać sok, musi mieć co najmniej 30-40 lat.
Właściwości syropu klonowego i wartości odżywcze
Oryginalny syrop klonowy powinien być w formie gęstego płynu i mieć bursztynowy kolor – jasny bądź ciemny. Stanowi substancję słodzącą, która doskonale rozpuszcza się w wodzie, dlatego znakomicie nadaje się do gorących napojów czy deserów. Syrop klonowy jest bogactwem składników odżywczych. Należy go jednak spożywać z umiarem, gdyż w dużych ilościach może szkodzić. Jego skład zawiera sporo węglowodanów, sacharozy, glukozy i fruktozy. Dostarcza jednak wielu cennych składników odżywczych, dlatego stanowi doskonałą alternatywę dla białego cukru, ponieważ posiada witaminy z grupy B i sporo składników mineralnych. Jeśli chodzi o jego wartości odżywcze, posiada m.in. polifenole, które zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym chorób nowotworowych. W składzie syropu klonowego można również znaleźć witaminy z grupy B, kwasy organiczne, wapń, magnez, potas, cynk i mangan.
Syrop klonowy a indeks glikemiczny
Syrop klonowy jest mniej kaloryczny niż cukier. W 100g zawiera tylko 280 kalorii. Jednak posiada bardzo wysoki indeks glikemiczny, który wynosi aż 65. Z tego powodu powinny zrezygnować z niego osoby cierpiące na cukrzycę lub insulonoopornosć. Co ciekawe, z syropu klonowego nie muszą rezygnować osoby, które są na diecie, gdyż posiada on kwas abscysynowy, która ma właściwości odchudzające (o ile bilans kaloryczny jest ostatecznie na odpowiednim poziomie).
Syrop klonowy zastosowanie
Syrop klonowy posiada wyjątkowy smak, który jest bardzo uniwersalny. Nie zmienia smaku potrawy, ale uzupełnia go i nadaje mu nuty słodyczy. Produkt ten często jest traktowany jako dodatek do deserów. Syropem klonowym często polewa się naleśniki, ale nada się również i do innych produktów żywności. Warto dodawać go do lodów, gofrów, pankejków, jogurtów, owoców czy placków. Można dodawać go również do ciast, ciastek i deserów zamiast białego cukru, gdyż nie jest wyłącznie pustymi kaloriami. Syrop klonowy dodaje się także do produkcji lizaków i cukierków. Poprawia smak gorących napojów. Dodanie syropu klonowego do wytrawnych dań doda nieco słodkości. Zastosowanie syropu klonowego jest bardzo szerokiego, nada się niemal do wszystkiego.