Yerba Mate jest to pobudzający napar przyrządzany z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Roślina pochodzi z pogranicza Paragwaju, Brazylii i Argentyny. Od wieków cieszy się tam statusem narodowego napoju. W ostatnich latach yerba zyskuje na popularności również u nas, w Polsce. Docenia się jej pozytywne wartości, nic dziwnego więc że bywa nazywana zdrowszą alternatywą dla kawy.
Historia yerby jest bardzo odległa, sięga czasów prekolumbijskich. Zgodnie z ludową tradycją, ostrokrzew miał pojawić się na ziemi za sprawą bogiń Yari i Arai. Gdy szły przez dżunglę, zaatakował je jaguar. Uszły z życiem dzięki interwencji myśliwego, który zgładził bestię. W ramach wdzięczności boginie postanowiły wynagrodzić swojego wybawcę i pewnej nocy zasadziły przed jego domem tajemnicze niebieskie nasiona, był to właśnie ostrokrzew paragwajski, który od tego momentu stał się symbolem przyjaźni i pokoju.
[product id="1062,1039,1064"]
Yerba mate znana jest z goryczkowego posmaku, herbata jest zwykle o wiele delikatniejsza. Obydwa napoje mają właściwości pobudzające, jednak w przypadku ostrokrzewu paragwajskiego jest ono silniejsze i bardziej długotrwałe. Napar jest gęsty, więc do picia go potrzebna jest specjalna słomka nazywana bombą lub bombillą. Co więcej, podczas gdy herbatę najczęściej zaparza się w filiżance, kubku lub dzbanku, yerba mate tradycyjnie podawana jest w specjalnych naczynkach - tykwach zwanych także matero.
Doskonałe źródło cennych dla organizmu związków, posiada właściwości zdrowotne, pobudzające, odchudzające czy oczyszczające. Tak naprawdę właściwości tego zioła można wymieniać bez końca. Pływa kojąco na cały organizm. Potrafi nie tylko dodać nam energii ale również poprawia koncentrację i wpływa korzystnie na nasz nastrój. Pozytywne efekty są widoczne szczególnie w obliczu wzmożonej aktywności fizycznej lub obciążenia intelektualnego. Nic dziwnego, że yerba cieszy się sławą naturalnego stymulanta wśród sportowców i osób związanych z branżą kreatywną.
Po statystykach widać, że coraz więcej ludzi rezgnuje z codziennej filiżanki kawy na rzecz yerba mate, są ku temu liczne powody. Energetyzujące działanie wynika oczywiście z obecności kofeiny. Parzona kawa zawiera od 380 do 650 mg tej substancji. Na jedno naczynie tego naparu przypada około 360mg, czyli jak widać trochę mniej.
Dlaczego więc warto sięgnąć po yerbe? Diabeł tkwi w szczegółach. Zawiera ona znacznie więcej cennych dla organizmu substancji m.in. potas, fosfor, niacynę, luteinę.
Rodzaje Yerby:
- argentyńska
- paragwajska
- brazylijska
- urugwajska
ze względu na skład:
- klasyczna
- z dodatkami, czyli yerby owocowe
Sam rodzaj suszu możemy podzielić na Yerba Mate con palo, czyli z patyczkami oraz Yerba Mate sin palo/ despalada, czyli susz bez gałązek.
Instrukcja parzenia w sposób tradycyjny:
- wsyp susz do naczynia od 1/3 do 3/4 jego objętości,
- naczynie przykrywamy dłonią i obracamy do góry nogami, następie potrząsamy aby najdrobniejsze okruchy i pył opadły na dno,
- ustaw naczynie pod skosem, kąt ok. 45stopni, utrzymując naczynie pochylone umieść bombillę (zatykając palcem górny jej koniec) i wlej wodę o temperaturze 70-80 stopni Celsjusza w pustą przestrzeń.
Odczekaj chwilę i delektuj się naparem! Dla urozmaicenia smaku możesz wzbogacić napar o zioła, miód, cytrynę lub inne dodatki.