Pyszne i chrupiące, idealne jako przekąska, składniki dań słodkich i wytrawnych – orzechy są doskonałe! Istnieją różne rodzaje orzechów, każdy może wykazywać inne właściwości, ma różną zawartość składników odżywczych i, oczywiście, inny smak.
Laskowe – pyszne, na cholesterol
Rosnące między innymi w Polsce orzechy laskowe, czyli twarde owoce leszczyny, zachwycają smakiem i zawartością sporej ilości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu. Witaminy z grupy B oraz witamina E pozytywnie wpływają na potencję i gospodarkę hormonalną, a także prawidłowy rozwój płodu w trakcie ciąży.
[product id="1123,1231,718"]
Migdały – bogactwo białka i magnezu
Delikatne w smaku, cenione jako składnik wielu potraw migdały mają także wiele wspaniałych właściwości. Mają bardzo dużo białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Do tego zawierają bardzo dużo magnezu oraz witaminy B i E. Z tego względu są chętnie wybierane przez wegetarian i sportowców. Często sięgają po nie kobiety w ciąży oraz inne osoby, które zmagają się ze zgagą – migdały zobojętniają kwasy żołądkowe.
[product id="711,878,769"]
Orzechy włoskie – odżywcze, na piękną cerę
Istnieją takie rodzaje orzechów, których nie powinno się zjadać codziennie, ale warto o nich pamiętać co jakiś czas. Do nich zaliczają się uwielbiane przez wielu, orzechy włoskie. Należy mieć umiar z powodu sporej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych i dużej kaloryczności. Z powodzeniem można po nie sięgać okazjonalnie. Zawierają upiększające witaminy A i E, koenzym Q10, a także cynk. Do tego mają garbniki i flawonoidy, pomagające w walce z nadpotliwością.
[product id="796,716"]
Fistaszki – z białkiem, na pamięć i koncentrację
Smakowite i popularne – ten rodzaj orzechów zaskakuje największą zawartością białka, większą niż migdały, a nawet fasola! Warto je chrupać w trakcie wzmożonego wysiłku umysłowego, na przykład w trakcie sesji. Orzechy arachidowe, często określane jako orzechy ziemne są uznawane za afrodyzjak. Lista wartościowych składników robi wrażenie: witaminy z grupy B, witamina E, przeciwutleniacze: flawonoidy, polifenole, tokofelore, magnez, aminokwas L-argininę i nienasycone kwasy tłuszczowe.
Pistacje – zielone bogactwo witaminy B
Takie rodzaje orzechów, jak pistacje i pekan, mają średnio wysoką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego można je jeść z powodzeniem od czasu do czasu. Warto to robić, gdyż te zielone orzeszki mają ogromną zawartość witaminy B6 oraz B1, a także mnóstwo beta-karotenu, potasu, wapnia i fosforu. Świetnie działają na wzrok, mogą także obniżać ryzyko rozwoju niektórych typów nowotworów. Do tego wspierają osoby zmagające się z anemią, dzięki żelazu i tokoferolowi.
[product id="841,842,1238"]