Równowaga kwasowo-zasadowa to klucz do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niestety, objawy wskazujące na jej zaburzenie są niespecyficzne i najczęściej mylone z innymi schorzeniami. Po czym rozpoznać zakwaszenie i co zakwasza organizm? Jak pozbyć się takiego problemu, co jeść, a czego zdecydowanie unikać? Odpowiedzi na wszystkie pytania związane z tą kwestią znajdziesz poniżej.
Zakwaszenie organizmu – co to takiego?
Zakwaszenie organizmu to nic innego, jak zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej, następujące w wyniku spadku naturalnego pH poniżej normy, czyli poniżej wskaźnika 7,35. W efekcie zachwiana zostaje ilość kationów i anionów w płynach ustrojowych. Takie negatywne zmiany nie pozostają bez echa dla Twojego organizmu. Po czym poznać, że masz do czynienia z jego zakwaszeniem? Koniecznie sprawdź i nie pozwól, by coś umknęło Twojej uwadze.
Objawy zakwaszenia organizmu. Poznajesz te dolegliwości?
Zakwaszenie organizmu trudno rozpoznać, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś o takiej przypadłości. Poza tym objawy nie są jednoznaczne, dlatego często są mylone z innymi schorzeniami. Do najczęstszych objawów należą uczucie zmęczenia i brak energii, wyraźne pogorszenie kondycji włosów i paznokci, częste bóle głowy i migreny. Osoby, które zmagają się z zaburzoną równowagą pH, są bardziej podatne na infekcje, towarzyszą im zgaga i wzdęcia, a także – zmiany skórne, głównie na twarzy. W wielu przypadkach nadmierne zakwaszenie organizmu utrudnia zrzucenie zbędnych kilogramów, a dodatkowo powoduje ból kości i stawów.
Co sprawia, że w ogóle dochodzi do takich sytuacji? Koniecznie sprawdź, co zakwasza organizm i dowiedz się, jakich produktów na co dzień unikać. Taka wiedza pozwoli Ci cieszyć się doskonałym samopoczuciem i uniknąć wielu chorób.
Co zakwasza organizm?
Okazuje się, że o zakwaszenie organizmu nie jest trudno. Wystarczy niewłaściwa dieta, by równowaga kwasowo-zasadowa została zaburzona. Do produktów, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnych objawów, należy zaliczyć jaja, mięso i wędliny, a także – sery, ryby i produkty tłuste oraz słodkie. To jednak nie koniec listy. Powinny znaleźć się na niej również kawa, czarna herbata i słodkie napoje gazowane oraz alkohol i produkty wysoko przetworzone.
Trudno nie zauważyć, że wśród wymienionych produktów pojawiają się także te powszechnie uważane za zdrowe. Nie musisz unikać wszystkiego, co zakwasza organizm – ważne, by zachować umiar i rozsądnie komponować posiłki.
Produkty zwiększające poziom zakwaszenia
Na kondycję organizmy wpływa nie tylko to, Twoja dieta, ale także – Twój styl życia. Ryzyko zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej zwiększają stres, szybkie tempo życia oraz brak aktywności fizycznej, która niestety zdarza się coraz częściej, a także – zbyt intensywna aktywność. Jeśli dodatkowo często sięgasz po produkty wysoko przetworzone, możesz mieć pewność, że Twój organizm szybko zawoła o pomoc!
Odkwaszanie organizmu krok po kroku – sprawdź, co musisz robić!
Twój organizm woła o pomoc? Już wiesz, co zakwasza organizm i co zwiększa poziom tego zakwaszenia, zatem czas sprawdzić, jak krok po kroku pozbyć się problemu. To ważne, zwłaszcza że zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej może prowadzić do groźnych chorób.
- Pierwszym i najistotniejszym krokiem będzie wizyta u lekarza. Po wykonaniu odpowiednich badań, które potwierdzą zakwaszenie organizmu, będziesz mógł podjąć kolejne kroki. Ich wykonanie jest bardzo istotne – pozwala wykluczyć inne schorzenia i da Ci pewność słuszności podjętych działań.
- Już wiesz, że Twój organizm potrzebuje pomocy? Koniecznie musisz zmienić dietę! Wiesz, co zakwasza organizm, ale wciąż masz problem z wyodrębnieniem produktów, które mogą go odkwasić? Należą do nich kasze, gryczana i jaglana, surowe mleko i śmietana, a także niektóre warzywa i owoce.
- Wzbogać swoje menu o szpinak, bakłażan i cukinię, nie pomijaj w diecie rzodkiewek, brokuła oraz selera i pomidorów. Warto również sięgać po marchewkę, także w formie przekąski.
- W przypadku owoców, nie ma szczególnych ograniczeń. Niemal wszystkie pomogą Ci pozbyć się problemu. Warto jeść banany, arbuza, cytrusy i truskawki. Na talerzu nie powinno zabraknąć również mango, ananasa, malin, kiwi, winogrona i grejpfruta.
- Zwiększ poziom aktywności fizycznej, jednocześnie jednak pamiętaj, by nie przesadzać. Organizm może zakwasić nie tylko niedobór, ale także nadmiar ćwiczeń.
- Warto wdrożyć odpowiednią suplementację.
Do jakich chorób może prowadzić zakwaszenie organizmu?
Już wiesz co zakwasza organizm i jak pozbyć się problemu? Koniecznie sprawdź, dlaczego jest to tak ważne! Zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej może być przyczyną poważnych chorób, w tym miażdżycy, cukrzycy i chorób serca oraz stawów. To jednak nie wszystko – zakwaszenie organizmu przyczynia się do rozwoju nowotworów, wspiera nadwagę i powoduje problemy z koncentracją.