Karob pozyskiwany jest ze strączków chleba świętojańskiego, z drzewa karbowego. Jest on wykorzystywany jako substytut kakao. To produkt w 100% naturalny. Występuje w formie sproszkowanej i jest naturalnie słodki. Nie znajdziemy w nim żadnych konserwantów, polepszaczy, sztucznych barwników i cukru.
Karob zawiera aż trzy razy więcej wapnia niż tradycyjne kakao. Dwie łyżki proszku chleba świętojańskiego zawiera prawie 5 gramów błonnika co stanowi ponad 20 procent dziennego zapotrzebowania. Mąka z owoców karobu nadaje się do wypieku ciast i nadaje im ciemnego koloru. Produkt polecany jest również osobom z wysokim ciśnieniem, gdyż nie zawiera kofeiny.
[product id="840"]
Podobnie jak kakao, karob zawiera polifenole, które są przeciwutleniaczami, o których wiadomo, że zmniejszają ryzyko chorób serca.
Z karobu produkuje się:
- gumę karbową, używaną jako zagęstnik,
- melasę karbową, zamiennik miodu, syropów
- likiery, wina, syropy
Można go wykorzystać do:
- porannej owsianki
- dodać do ulubionego ciasta
- zamiast kakao przygotować ciepły napój z karobu
- do deserów
Przepis na koktajl z karobem:
- banan + sezamowa pasta tahini + karob + mrożone truskawki + mleko roślinne
- banan + nasiona chia + odrobina cynamonu + karob + mleko roślinne
Ciekawostka
Badania sugerują, że sok z karobu może być bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia biegunki u małych dzieci i dorosłych. Wypalone i zmielone nasiona drzewa karobowego stosować jako zamiennik do kawy. Strąki i ziarna karobu stanowią również podstawę diety zwierząt przebywających w ZOO.