do kasy suma: 0,00 zł

Poznaj wspaniałe właściwości płatków owsianych !

0
Poznaj wspaniałe właściwości płatków owsianych !

Owies jest z jednym z najpopularniejszych rodzajów zbóż w Polsce, uprawiany od lat. W formie płatków pojawia się w wielu domach, podawany przede wszystkim na śniadania – to bardzo dobrze! Eksperci włączają je do ścisłej czołówki najzdrowszych pokarmów świata. Wspaniałe właściwości płatków owsianych sprawiają, że warto włączyć je na stałe do swojej diety. Co takiego zawierają, że są tak dobre?

[product id="865"]

Błonnik – dla dobrego trawienia i nie tylko

Odpowiednio przygotowane ziarna owsa mają postać płatków, które łatwo jest przygotować i czerpać z bogactwa zawartych w nich składników odżywczych. Przede wszystkim należy wspomnieć o wysokim stężeniu – aż do 10% - łatwo przyswajalnego błonnika, który znacząco wpływa na dobroczynne właściwości płatków owsianych. Jest to substancja niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, gdyż usprawnia trawienie i reguluje ruchy perystaltyczne jelit. Dzięki temu organizm łatwiej pozbywa się toksyn. Błonnik z owsa ma także pozytywny wpływ na rozwój naturalnej flory bakteryjnej w jelitach i jest w stanie osłaniać delikatne ścianki żołądka jelit. Doniesienia naukowe wykazują, że błonnik może także pozytywnie wpływać na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Węglowodany zawarte w płatkach owsianych uwalniają się bardzo powoli, dzięki czemu poziom cukru we krwi nie wzrasta gwałtownie. Dzięki temu nawet osoby z insulinoopornością oraz cukrzycą mogą w ograniczonych ilościach spożywać płatki z owsa. Na przeciwdziałanie skokom glukozy we krwi ma także wpływ wspomniany już błonnik.

Substancje odżywcze i witaminy

Co jeszcze wchodzi w skład płatków owsianych i nadaje im prozdrowotne właściwości? Jest to przede wszystkim białko – źródło aminokwasów, mikro- i makroelementy: magnez, żelazo i wiele innych . Spora zawartość witamin z grupy B, przede wszystkim B1 i B6, także wspiera organizm. Nowością jest odkrycie w płatkach owsianych substancji określanych jako awentramidy, które mają właściwości ochronne serca – zapobiegają występowaniu niektórych procesów miażdżycowych.

Płatki owsiane – właściwości kosmetyczne

Ciekawą właściwością płatków owsianych jest zdolność delikatnego złuszczania naskórka. Płatki są świetnym składnikiem domowych peelingów do ciała i twarzy, a także maseczek. Zawarte w owsie przeciwutleniacze pomagają spowalniać procesy starzenia, także w skórze. Można zatem dostarczać dobrodziejstwa płatków od wewnątrz, z dietą, jak i od zewnątrz.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl