Typowe konserwy, które można znaleźć na półkach w lokalnych sklepach i marketach nie kojarzą się nam z niczym zdrowym. Nic w tym dziwnego – zwykle zawierają niewielką ilość mięsa i są pełne konserwantów oraz innych szkodliwych substancji. Jednak niedawno na rynku pojawiły się konserwy rzemieślnicze. Czy takie produkty są zdrowe? Co można zrobić z puszki po konserwie? Jak przechowywać konserwy mięsne? Czy konserwy mięsne są zdrowe?
Czy konserwy są zdrowe?
Wiele osób zauważa, że konserwy nie są zdrowe. Jednak błędnie sądzą, że konserwowanie żywności wpływa na wartości odżywcze i sprawia, że jest ich mniej w takim jedzeniu, niż w świeżych lub mrożonych produktach. W rzeczywistości konserwowanie nie ma takiego wpływu na węglowodany, białko czy tłuszcze. Metoda ta pozwala nawet zachować większość zawartych substancji odżywczych. Poza tym zostaje zachowana również spora część witamin, w tym witamina A, D, E i K oraz składników mineralnych. Czy konserwy są zdrowe? Niektóre witaminy mogą jednak ulec uszkodzeniu wskutek działania wysokiej temperatury – chodzi o witaminy rozpuszczalne w wodzie. Ich zawartość obniża nie tylko konserwowanie, ale i smażenie, pieczenie, gotowanie, a także sposób przechowywania żywności. W konserwach zwykle umieszcza się sporo soli i cukru, ale również i konserwantów czy zagęszczaczy i nie tylko – wszystkie te składniki sprawiają, że spożywanie konserw regularnie i w dużych ilościach będzie miało zły wpływ na działanie organizmu ludzkiego. Inaczej jest jednak w przypadku konserw rzemieślniczych. Tego rodzaju produkty są wykonane z najwyższej jakości składników i są pozbawione szkodliwych substancji. Zdrowe konserwy to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie i urozmaicenie diety o cenne produkty sezonowe. Ponadto są niezwykle wygodne i bezpieczne w przechowywaniu.
Czy konserwy mięsne są zdrowe?
Zdrowe konserwy rybne czy zdrowe konserwy mięsne mogą odpowiednie być tylko pod jednym warunkiem. Wszystko zależy od ich składu. Zdrowy produkt jest pozbawiony konserwantów oraz innych szkodliwych substancji. Takie produkty powinny być wykonane z wysokiej jakości składników, które są bogate w cenne witaminy, minerały, błonnik i kwasy tłuszczowe. Przed zakupem warto zapoznać się z etykietą produktu – koniecznie sprawdź, ile procent mięsa znajduje się w danej konserwie i czy nie zawiera ona wypełniaczy, konserwantów oznaczonych literą E oraz ciągiem liczb i innych podejrzanych substancji.
Konserwy rzemieślnicze
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaka konserwa najlepsza jest w tym momencie na rynku, odpowiedź może być tylko jedna – konserwy rzemieślnicze, takie jak konserwy Ed Red. Produkty Ed Red nie zawierają pasztetów, ani mielonek, a gotowe potrawy – wykwintne dania o wyjątkowym smaku, które doskonale sprawdzają się na obiad. Specjalnością tej firmy są dania mięsne, jednak wegetarianie również mogą znaleźć coś dla siebie. W sprzedaży posiadamy m.in. Boczek z piwem, chili sin carne (wegetariańską wersję chili con carne), gęś, kaczkę, ragu czy żeberka, ale i tofu i kimchi.
Konserwa sterylizowana – co to znaczy?
Sterylizacja żywności to nic innego, jak utrwalanie produktów spożywczych. W wyniku tego procesu bakterie ulegają zniszczeniu i tym sposobem otrzymujemy zdrowy i bezpieczny dla człowieka produkt. Konserwa sterylizowana co to znaczy? Taka konserwa to po prostu produkt pozbawiony drobnoustrojów w odpowiednim opakowaniu, np. kukurydza w puszce, mleko, konserwy mięsne, dania gotowe itd.
Jak przechowywać konserwy mięsne?
Konserwy mogą być przechowywane w różny sposób. Jak przechowywać konserwy mięsne rzemieślnicze? Zdrowe konserwy rybne czy zdrowe konserwy mięsne należy przechowywać zawsze w suchym, chłodnym miejscu i z dala od promieni słonecznych.
Co można zrobić z puszki po konserwie?
Rzemieślnicze konserwy Ed Red posiadają ekologiczne, trwałe i bezpieczne opakowania, dlatego nie trzeba się zastanawiać nad tym, co można zrobić z puszki po konserwie po przygotowaniu posiłku. Warto również zauważyć, że takie opakowania mogą być wielokrotnie otwierane i zamykane – dzięki temu można przygotować tylko część dania i odłożyć resztę na później.